typy vysavačů

Jak vybrat vysavač

Vysavač nechybí prakticky v žádné domácnosti. Při výběru tohoto pomocníka se vyplatí nezanedbat některá důležitá kritéria. Která to jsou?

typy vysavačů

Typ vysavače

Nejprve je nutné přemýšlet o typu vysavače. Současný trh nabízí klasické modely, dále vysavače tyčové, ruční či robotické. Výběr je skutečně široký a hodí se tak znát portály zpracovávající odborné srovnávací testy vysavačů, které vám, společně s tímto článkem, koupi usnadní.
Výběr závisí především na podmínkách naší domácnosti. S tyčovými vysavači se velmi snadno manipuluje, jsou však vhodné k méně rozsáhlému úklidu. Podobně se pro drobný úklid hodí ruční vysavače.
Klasické typy vysavačů mohou být na některé uživatele těžké, spolehlivě si však poradí i s náročnějším úklidem velkého domu. Vyplatí se u nich kvůli komfortu používání sledovat i celkovou hmotnost a délku kabelu. Pokud naopak chcete, aby vysavač doslova uklízel za vás, zvolte ten robotický.

Výkon vysavače

Počet wattů působí na některé spotřebitele jako téměř magická veličina. Platí, že výkon vysavače částečně účinnost celého vysávání ovlivňuje.
Zároveň však o výkonu vysavače rozhoduje i konstrukce kobercové hubice, případně rotačního kartáče a konstrukce vysavače jako takového. Rotační turbokartáč má smysl si pořídit tehdy, jestliže potřebujeme vysavač na koberce.
Zejména jej ocení majitelé domácích mazlíčků, kteří řeší chlupy na koberci. Vysavače s rotačním turbokartáčem v balení se obvykle označují jako „Animal Care“ nebo „Pet Pro“.

Proč (ne)záleží na příkonu

Naopak kvalitní vysavač jednoznačně nepoznáte podle příkonu, ačkoli si to mnoho lidí myslí. V současné době je již zakázáno vyrábět vysavače s příkonem nad 900 W. Neznamená to ale, že by takové přístroje snad nefungovaly.
Příkon hovoří pouze o spotřebě elektrické energie. Naopak je tedy žádoucí, aby vysavače měly příkon co nejmenší. Příkon jednoznačně nemá souvislost s výkonem. O účinnosti vysavače rozhoduje, jak již bylo řečeno, do určité míry pouze sací výkon.
A pozor, dříve jste se tyto informace mohli dočíst na energetickém štítku. V této chvíli se však štítky nepoužívají. Ukázalo se, že metody měření energetické účinnosti jsou nepřesné a údaje tedy zavádějící.

Sáčkový nebo bezsáčkový

Sáček u vysavače plní funkci filtru. Zachytí hrubé nečistoty i jemný prach. Sáčky je nutné pravidelně dokupovat, proto se jedná o dražší variantu. Manipulace s vysavačem je však na druhou stranu hygieničtější.
Objem sáčku či sběrné nádoby na odpad se doporučuje volit podle velikosti vysávaných prostor, u prostoru do 50 m² by to tak mělo být přibližně 2 až 2,5 litru.
Většina současných vysavačů má trojstupňový systém filtrace nečistot. Druhý stupeň filtru se nachází sběrnou nádobou na prach a motorovým prostorem. Většinou se jedná o filtry molitanové či pěnové.
Velmi účinný způsob filtrace nabízejí zejména sáčkové vysavače v kombinaci s HEPA filtrem. To je moderní typ filtru, který nalezneme na výstupu. Účinek tohoto filtru je pro výsledný efekt v onom třístupňovém systému nejdůležitější.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>