Český trh s lednicemi je poměrně konzervativní. Až na výjimky tu neuvidíte v běžné nabídce americké lednice se dvěma nebo dokonce větším počtem dveří a tak se výběr většinou zužuje na jednoduché ledničky s mrazákem dole nebo nahoře. I tak není špatné vědět pár věcí předem, než přijdete do obchodu.
Nová kuchyně – co všechno si promyslet?
Pokud měníte starší lednici za novější, můžete tento odstavec klidně vynechat. Bavit se tu budeme o případech, kdy stojíte na holé podlaze, ze zdí lezou dráty a vy se rozhodujete, kam vůbec lednici v budoucnu postavíte.
- Na ledničku by nemělo svítit světlo od okna. Každý stupeň navíc, o který se ohřeje její plechový plášť sluníčkem, draze zaplatíte na spotřebě.
- Lednička by neměla stát blízko jakémukoliv zdroji tepla, jako je sporák nebo radiátor. Ze stejného důvodu.
- Lednička směrem dozadu hřeje, jak se zbavuje přebytečného tepla. Proto je žádoucí umožnit proudění vzduchu a pasivní chlazení. Odolejte pokušení přirazit lednici těsně ke zdi nebo ji zastavět nábytkem (vestavné lednice mají pasivní proudění vzduchu vyřešené mřížkami a uspořádáním vnitřního prostoru.
- Nejčastěji budete chodit mezi lednicí a varnou deskou. Dbejte na to, ať to není moc kroků a ať se po cestě nevyhýbáte nábytku nebo ostrůvku.
- Praktické ale ne nutné je mít vedle ledničky odkládací prostor, třeba na postavení nákupní tašky, nebo na položení tácu, když z lednice berete větší množství surovin.
Vím kam ji postavím, ale teď jakou
Na výběru samotného modelu lednice není nic extra složitého, nebo nic, co by vás po chvilce samotné nenapadlo. Lepší, než si nejdřív vybrat svého miláčka a pak přemýšlet, jak se vejde do kuchyně, je opačný postup – šířku, hloubku a výšku lednice byste měli mít rozmyšlenou, než vyberete model.
Mrazák dole? Nahoře? Integrovaný uvnitř?
Lednička s mrazákem nahoře znamená, že se pro chlazené potraviny budete často ohýbat. Ale třeba chodíte do mrazáku každou hodinu a v chladničce nemáte nic důležitého, pak je to model pro vás.
Pokud pro mražené potraviny chodíte výrazně méně často, než pro chlazené (tak je to asi ve většině rodin), je praktičtější mít mrazák dole a chladničku nahoře. Potraviny, pro které si jdete nejčastěji, tak máte ve výšce očí a náročné dřepy vás čekají třeba jen na nedělní oběd, nebo ani to ne. Ale možná zase tak moc nevaříte, v chladničce máte akorát pivo a mrazák plný zmrzliny, pak budete pochopitelně chtít mít mrazák nahoře.
Pro běžnou rodinu bývají praktičtější ledničky s mrazákem dole. Mrazák je rozdělený do několika zásuvek a u lepších modelů je i chladnička vybavena zásuvkami s možností regulovat vnitřní prostředí zvlášť pro různé druhy potravin.
Malé modely lednic mívají kvůli úspoře místa malý mrazák integrovaný uvnitř lednice za malými dvířky. Moc potravin do něj neschováte, ale třeba jste single a ničemu to nevadí.
Nejmenší modely lednic mívají z úsporných důvodů jen jedny dveře a mrazák realizovaný jako malý box v horní části vnitřního prostoru. Pro velkou rodinu nic moc, ale pro singles mohou stačit.
Spotřeba, funkce a další parametry
Jednou z nejdůležitějších vlastností lednic je celkem přehlížená hlučnost. Pokud máte ložnici situovanou hned vedle kuchyně, může se stát, že vás hlučnější motor bude budit ze spaní. Při jiném uspořádání místností to může být jedno.
Energetická náročnost udávaná barevným štítkem se nedávno měnila, víte o tom? Lednice označená písmenem B je ve skutečnosti velmi úsporná.
Nucená cirkulace vzduchu le velmi praktická, protože eliminuje ostrůvky zvýšené teploty, kde může docházet ke zkáze potravin, hlavně v momentě, kdy naplníte ledničku velkým nákupem.
Antibakteriální vnitřní nástřik – dobrá věc, ale nemusí být pro váš nákup určující.
Systém redukce vlhkosti – velice, velice dobrá věc. Vlhkost s sebou v lednici nese zárodky plísní a bakterie, nebo minimálně nežádoucí aroma. V sušším vzduchu se většině potravin (kromě výjimek) daří lépe. Pokud se odvlhčením navíc redukuje nežádoucí kondenzace na zádech lednice a riziko přimrznutí obalů, jen lépe.