Recenze – fire steel Mora

firesteelMírná zima přeje bláznivým nápadům, jako je třeba dvoudenní výlet s přespáním venku pod stanem. Při této příležitosti jsme otestovali vánoční dárek jednoho z členů výpravy – fire steel Mora. Zkušenosti s křesadlem firesteel nějaké máme, ale vesměs náhodné jako „půjč mi to taky“. O víkendu jsme se ale rozhodli rozdělat si oheň zcela odkázaní na přírodní zdroje a pravěké umění jeskyních lidí. A povedlo se.

Pro ty, co snad nevědí, tak firesteel (někdy psáno fire steel) je malá ocelová tyčinka s vysokou příměsí hořčíku, ze které po rychlém škrtnutí tupou stranou nože odletují jiskry. Pomocí těchto jisker velmi snadno zapálíte připravené šáší, tedy pokud víte jak si ho uprostřed mokrého lesa pořídit.

Nepodceňte suchý materiál na podpal

Se sběrem materiálu na podpal je nejlepší začít už v průběhu dne. Zejména první sousto do ohně by měla být jemná a dobře hořlavá látka, kterou budete ve vlhkém lese hledat dlouho nebo dlouho vyrábět. Náš cíl nasbírat nějaké staré chmýří ze stromů a vysušit ho v rukách ztroskotal na tom, že jsme prostě na žádné nenarazili, nebo to málo, co se podařilo nasbírat, bylo mokré jako houba. Pokud se dostanete někdy do podobné situace, nejlepším podpalovačem pro firesteel, když vynecháme předem připravené věci z domu, je chmýří orobince, čili toho rákosu, co roste u rybníků a na stvolech má velké hnědé palice. Až příště na něco takového narazím, natrhám si chmýří do plechové tabatěrky a pro další bláznivé výlety do přírody na přelomu roku budu vybaven. Teď ale zpátky na koně, chmýří nikde a pálit papírové kapesníky nám přišlo barbarské. Dalším vděčným materiálem je březová kůra, ale ta už vyžaduje o dost větší dávku přípravy, aby mohla sloužit i jako troud. Velká výhoda ale zase je, že pokud se nenacházíte zrovna uprostřed bezbřehé smrkové monokultury, nějakou tu břízu najdete v lese celkem snadno a rychle. Nejinak tomu bylo i v našem případě.

Výzvou pro každého zálesáka je, aby po jeho sběru paliva nezbyl ze stromu nevzhledný pahýl. Přece jen nejsme uprostřed kanadské pustiny a pokud stromu ulámete větve a ufiknete pruh kůry ve výšce očí, na Vaše dílo se bude s nepochopením dívat ještě aspoň jedna celá generace houbařů a výletníků.

firesteel mora

Takto pěkně firesteel škrtá, když to umíte. Fotografie pořízená v bezpečí vlastní zahrady. Není špatné si správný grif vyzkoušet, dokud na Vás nečeká promrzlá partička zálesáků.

K našemu velkému štěstí se nám povedlo po nějaké době hledání najít velkou ulomenou větev, která byla po pádu z koruny stromu zaklíněná mezi další dva stromy, takže neležela v mokru.

Jak připravit troud

Troud na podpal jsme vyrobili oloupáním tenoučké „papírové“ vrstvy kůry. Pro první pokus jsme natrhali a mezi rukama rozmělnili množství zhruba dvou hrstí. Hlubší vrstvy kůry jsme nařezali noži na co nejtenčí plátky a podobně jsme postupovali i s dalšími větvičkami.

kůra břízy

Bříza poskytuje v ideálním případě tenkou vrstvičku kůry, která hoří jako papír. V suchu jednoduchá záležitost. Pokud je vlhko, hledejte alespoň takovou větev nebo strom, který se zrovna nekoupe. Kůra hoří i vlhká, ale neochotně.

Škrtání nožem o firestell vyžaduje překvapivě víc cviku, než by se zdálo. Aby byl proud jisker opravdu vydatný, nebo aby jiskry vůbec vznikly, chce to ten správný úhel nože, správný přítlak a rychlost. Někteří členové výpravy taky špatně nesou, že jim na hřbetní straně nože vznikaly mělké stopy po křesadle, ale hergot, máte ten nůž na parádu? Tak si tady klidně zmrzněte.

připravený troud z březové kůry

V suchých podmínkách stačí většinou naškrábat dostatek tenkých proužků na povrchu kusu březové kůry. V mokru je lepší mít velkou zásobu materiálu, protože Vám hodně zuhelnatí bez možnosti rozfoukat oheň.

Je pravda, že se ke křesadlu firesteel často dodává i ocelové škrabadlo, kterým se vyluzuje jiskra. To u firesteelu Mora nebylo, naopak se doporučuje škrknout o firesteel tupou stranou nože. Citlivější povahy tak nechaly celou operaci na mně, protože neměly nože Mora :-)

Od prvního momentu, kdy se horké hořčíkové jiskry dotknou troudu, do momentu, kdy je potřeba přiložit větší kousky, je překvapivě krátká doba. Pokud firesteelem pokropíte suchý troud, uhasne zpravidla za stejnou dobu, jak rychle stihnete odložit nůž a sáhnout pro něco na přiložení. Jiná situace ale je, když je i troud trochu vlhký, mokří jste i Vy a do toho se snáší soumrak. V okamžiku, kdy už jsem od jisker měl mžitky před očima a z troudu se podařil vyloudit jen pramínek kouře, jsem přece jen požádal trucujícího člena výpravy, aby mi pomohl.

Troud je v mokrých podmínkách potřeba něčím důkladně podložit. Pokud ho položíte na hlínu, můžete se rozloučit se šancí na úspěch. Kvůli nutnosti prodloužit životnost plamene je také dobré chomáče chmýří (pokud nějaké máte) rovnou proložit nějakým dalším hořlavým materiálem, jako je třeba suché jehličí. V našem případě byl evidentně problém jinde – naloupané jemné šupinky kůry prostě nechtěly pořádně chytit. Úspěch se dostavil až v okamžiku, kdy jsme hořeniště ohraničili karimatkou (proti větru nejlepší) a samotný troud z části zvedli prsty proti křesadlu. Tady je nutné říct, že ani zahřátí v příměstském lese nestojí za useknuté prsty kamaráda, takže prosím opatrně s tou kudlou! Po chvilce opakovaného jiskření tak kůra konečně vzplála a po opatrném přisypávání další kůry a jejích odřezků jsme měli konečně plamínek. Nejvíc se radoval ten, kdo celou věc jako jediný nečinně sledoval, ale to vzhledem k okolnostem nebudu komentovat. Plamínek dobře živený dalšími suchými odřezky březové kůry překonal krizovou velikost a mohli jsme tak rozdělat pořádný oheň. Nachystané větve hořely hodně neochotně, ale úspěch tu byl a my se mohli radovat z přežití v divočině.

Získané poznatky o práci s firesteelem Mora

  • Škrtání hřbetem nože je pro tvrďáky, slečinky špatně snášejí určité opotřebení nože, které je nutným zlem. Pokud patříte mezi zmíněnou skupinu lidí, co mají nože na parádu, nezoufejte a kupte si firesteel s ocelovým škrtátkem.
  • Suchý troud je v zimním lese stejně vzácný, jako stánek s točeným pivem, takže pokud to myslíte vážně, schovejte si nějaké chmýří orobince (zmíněné palice u rybníka) z letní dovolené. V zimě jako když najdete.
  • Bříza jako startovací palivo se dá nahradit suchými smrkovými větvičkami, ale i ty musejí být tak říkajíc… suché.
  • Firesteel vyžaduje perfektní závětří. Postavte kolem ohniště provizorně karimatku, nebo chraňte troud vlastními těly.
  • Ve vlhkých podmínkách zpopelníte spoustu troudu bez výsledku, takže si nachystejte zásobu.
  • Několik rychlých škrtnutí o firesteel hned po sobě může být klíčem k úspěchu. Když se Vám podaří troud pořádně pokropit jiskrami, můžete mít vyhráno.
  • Firesteel mora má držátko do dvou prstů. Pokud se budete snažit křesadlo udržet ve vzduchu, dostanete brzy křeč. Firesteel je potřeba opřít koncem o podložku, tedy zapíchnout do připraveného troudu.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>